La gente del Museo Gombrowicz en Wsola le dedica mucho espacio al I Congreso Internacional Witold Gombrowicz. Acá va el link (está en polaco, pero con Google Translator todo es más fácil, y confuso): http://www.muzeumgombrowicza.pl/
Do 15 lutego przyjmowane są zgłoszenia na konferencję Gombrowiczowską, która odbędzie się na początku sierpnia tego roku w Argentynie. Patronem konferencji obok Conicetu (argentyńskiego odpowiednik PAN) i Uniwersytetu Buenos Aires jest Muzeum Witolda Gombrowicza.
Międzynarodowa konferencja „Witold Gombrowicz” organizowana jest z okazji 75-lecia przyjazdu Gombrowicza do Argentyny. Konferencja ma przypomnieć argentyńskim czytelnikom o 24 latach spędzonych przez autora „Ferdydurke” w tym kraju. Jak twierdzą bowiem organizatorzy tego wydarzenia, w drugiej ojczyźnie Gombrowicza jego życie i twórczość nie cieszą się popularnością i uznaniem, na które zasługują.
„Dlatego – piszą organizatorzy – proponujemy rok 2014, w 75. rocznicę przyjazdu pisarza do Argentyny w sierpniu 1939, jako pretekst, aby ponownie przyjrzeć się Gombrowiczowi z różnych perspektyw. Z tego względu konferencja adresowana jest do osób zajmujących się literaturą, naukami społecznymi, historią, psychoanalizą, dziennikarstwem, a także do wszystkich czytelników Gombrowicza, którzy pragną podzielić się własnymi przeżyciami dotyczącymi jego dzieła, interpretacji, adaptacji i biografii.
Międzynarodowa Konferencja “Witold Gombrowicz” będzie miejscem nie tylko dla debaty nad twórczością, ale także dla przyjemności. Pragniemy zaproponować dynamikę prezentacji referatów w trybie akademickim, paneli, debat, wywiadów z ekspertami oraz pozostałych wystąpień, w których dyskusja nad Gombrowiczem zachowa typowy gombrowiczowski charakter”.
Organizatorami tego wydarzenia są członkowie Grupo Alejandría: pisarze, wykładowcy i wydawcy prowadzący warsztaty, odczyty literackie, konkursy dla pisarzy, przedstawienia, koncerty w dzielnicy Palermo w Buenos Aires. Grupa działa od 2004 roku, zajmuje się promocją pisarzy, organizacją targów książki, przyznawaniem nagród literackich, a także działalnością wydawniczą. Publikują własny przegląd literacki „Casquivana”. Głównym ich celem jest popularyzacja literatury w bezpośrednim kontakcie między autorem a czytelnikami. W każdy pierwszy wtorek miesiąca w księgarni Eterna Cadencia odbywają się otwarte spotkania literackie, podczas których autorzy prezentują swoje teksty publiczności. Przez dziewięć lat zaprezentowano w ten sposób blisko 400 pisarzy, większość obecnej literatury argentyńskiej.
Jak informuje pan Kacper Nowacki, jeden z organizatorów konferencji, powołany został komitet naukowy, w którym obok ważnych postaci argentyńskiego życia literackiego znalazła się też pani Rita Gombrowicz. Konferencji patronuje kilka ważnych instytucji i organizacji. Szczegóły można znaleźć pod adresem: https://adoring-khorana.198-71-51-44.plesk.page/ oraz na facebooku: https://www.facebook.com/congresogombrowicz.
Konferencja odbędzie się 7, 8 i 9 sierpnia 2014 roku, w Bibliotece Narodowej w Buenos Aires.
Konferencja zakłada udział ok. 30-50 osób wygłaszających referaty.
Zakres tematyczny referatów to:
• Gombrowicz i komparatystyka
• Gombrowicz i emigracja
• Gombrowicz i teatr
• Gombrowicz i więzi społeczne
• Gombrowicz i intelektualiści w Argentynie
• Gombrowicz i intelektualiści w Europie
Termin przesyłania abstraktów wyznaczony na 15 lutego 2014, może ulec przedłużeniu w zależności od liczby zgłoszeń. Wysokość opłaty konferencyjnej jest uzależniona od finansowania i liczby uczestników (będzie podana w późniejszym terminie).
Po konferencji przewidziana jest publikacja w formie elektronicznej z ISBN, udostępniona w internecie. Całość konferencji będzie prawdopodobnie nagrywana i udostępniana na żywo w internecie i później dostępna na kanałach youtube.
Organizatorzy poza typowymi referatami przewidują również spotkania ze studentami, wywiady z pisarzami oraz odczyty i inne wydarzenia towarzyszące.
O szczegóły dotyczące spraw organizacyjnych i merytorycznych zainteresowani pytać mogą pisząc na adres kontaktowy contacto@congresogombrowicz.com albo do pana Kacpra Nowackiego na adres: kacper.nowacki@gmail.com
Fot. Maciek Bociański / ML